Cheminio ginklo nuotėkis dabartiniame KTU chemijos fakulteto pastate.

Dabartinis Kauno technologijos universiteto chemijos fakulteto pastatas tarpukariu buvo Krašto apsaugos ministerijos Ginklavimosi valdybos tyrimų laboratorija. Tai buvo vienas moderniausių to meto pastatų visame Pabaltijyje. Šių dienų pinigais skaičiuojant jo statyba kainavo apie 40 mln. eurų. Maždaug tiek, kiek Kauno „Žalgirio“ arena.

Tiesioginis Tyrimų laboratorijos uždavinys – aprūpinti chemijos, mechanikos, fizikos ir kitais tyrimais Ginklavimo Valdybą ir kitas Krašto apsaugos ministerijos įstaigas, įkuriant įvairius laboratorijos skyrius: „organinės chemijos; mikrobiologijos, toksikologijos ir patologinės anatomijos; balistikos ir sprogstamųjų medžiagų; techninės chemijos; metalurgijos, mechanikos ir optikos; prekių tyrimo“. Ruošiantis statyti tokios paskirties objektą, matyt, būta ir nemaža diskusijų. Archyvuose galime aptikti atsargių pasisakymų, bylojančių apie tai, kad čia planuota kurti ir cheminį ginklą: „joks karas, net ir defenzyvinis, nėra įmanomas vien tik pasyviomis priemonėmis […]. Praeities istorija palieka tam tikrą galimybę, kad iš nesąžiningo priešo pusės šis ginklas bus pavartotas. Turint prieš akis tokį galimumą, reikia būti pasiruošus panaudotas medžiagas identifikuoti […]. Be to, tarptautiniai šiuo klausimu pasižadėjimai priimti su represijų rezervais, kurie tam tikruose atvejuose cheminio ginklo panaudojimą legalizuoja. Ši apystova reikalauja būti pasiruošus ir cheminei agresijai“. Tad buvo statomas gana svarbus ir slaptas karinės pramonės objektas.

Lietuvą okupavus Rusijai, sovietai likvidavo visus Lietuvos kariuomenės vienetus. Tyrimų laboratorija nebuvo išimtis. Tačiau vienas skyrius buvo paliktas darbui su cheminiu ginklu. Jame įvyko incidentas.

Komentarai

  1. Sveiki, buvo paminėta apie Brėžnevo vilą Palangoje. Dabar ten yra viešbutis Auska atrodo. Šalia Karinių Jūrų pajėgų postas. Stovi bunkeris Molotovo linijos tikriausiai. Ten kiek girdėjau yra kažkokie tuneliai po žeme. Matosi vintiliacinės angos iš po žemės kyšo. Būtų įdomų pamatyti kas ten iš tikro yra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *