Karinis kvėpavimo aparatas KIP-5

Prieš keletą dienų kolekciją papildžiau keliais unikaliais eksponatais – kariniais uždaro ciklo kvėpavimo aparatais KIP-5. Egzemplioriai pakankamai reti, sunkiai gaunami. Įvairių šaltinių duomenimis gaminti buvo nuo 1953 -1956 iki 1958 -1962 metų. Mačiau, kad ebėjuje tokių kainos nuo 100 iki 150 usd. Priedo siuntimas ~150 usd. Pasiekęs Lietuvą toks artefaktas pabrangtų 15% muitu ir 21% PVM. Viename iš maniškių netgi užpildytas deguonies balionas. Tai džiaugsmo pilnos kelnės 🙂
Ieškodamas internetuose informacijos aptikau susirašinėjimą forume, kur buvę kariškiai dalinosi prisiminimais. Pasakojo, kad su šiuo aparatu treniravosi pėsčiomis jūros dugnu nupėdinti 2km iš salos į žemyną. Iš konteksto supratau, kad kalba buvo apie Aralo jūroje buvusią didžiausią pasaulyje bakteriologinio ginklo laboratoriją ir poligoną Atgimimo saloje.
KIP-5 buvo naudojamas ne tik kaip apsaugos priemonė nuo galimos nepalankios situacijos bakteriologinio ginklo laboratorijoje, bet ir kaip evakuacijos priemonė tinkama išgyvenimui po vandeniu.
Taigi aparatas pakankamai rimtas. Štai ką radau wikipedijoje ir kituose šaltiniuose:
KIP-5 – izoliuojantis deguonies aparatas. Naudojamas kvėpavimo takų apsaugai nuo visų nuodingų medžiagų, nepriklausomai nuo jų koncentracijos atmosferoje. Taip pat tinkama kuomet deguonies kiekis nepakankamas arba jo visai nėra. KIP-5 priskiriamas regenracinių kategorijai. Tai reiškia, kad iškvėptas oras nėra pašalinamas iš sistemos. Oras regenracinio patrono pagalba išvalomas nuo anglies dvideginio, prisotinamas deguonimi iš baliono ir vėl paleidžiamas į sistemą. Komplektuojamas su 0,7 arba 1 litro deguonies balionais. Balione slėgis 200 atsmosferų. Tagi deguonies atsarga 140-200 litrų. Su vienu deguonies balionu galima kvėpuoti 45-60 min. Eigoje galima deguonies balioną pakeisti ir naudoti dar tiek pat laiko. Regenracinio patrono pakanka dviems deguonies balionų ciklams. Regeneracinį patroną galima keisti tik kvėpavimui tinkamoje aplinkoje.
Sistema aprūpinta automatine reduktorių ir vožtuvų sistema, kuri užtikrina stabilų slėgį bet kokiomis išorės sąlygomis.
Aparato gabaritai: aukštis — 37,5 см, plotis — 39 см, storis – 12,5 см, Svoris – apie 9,5 kg.

Komentarai

  1. Evaldas parašė:

    Labai idomu. Butu smagu kad rastusi daugiau tokiu aprasymu apie ivairu inventoriu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *