Apie projektą

„Praeities žvalgas“ yra vyriškas projektas apie karą :).O jei rimtai, tai pirmiausiai skirtas žmonėms, kurie neabejingi karinėms paslaptims ir karo istorijai. Šis pomėgis gimė prieš keletą metų internete radus „Top10 buvusių slaptų karinių objektų“ sąrašą. Jame buvo keletas buvusios Sovietų Sąjungos objektų. Pradėjus domėtis apie juos, atradau, kad panašių yra labai daug visame pasaulyje. Aišku, pirmiausia kilo azartas pamatyti gyvai ir apžiūrėt didžiausias pasaulio karines paslaptis. Bet tam reikėjo susirasti ir surinkti nemažai informacijos. Čia kaip toje patarlėje – kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių… Pradėjus rinkti ir sisteminti duomenis, paaiškėja informacija apie kokį nors kitą objektą, kuris ne mažiau įdomus.

Kariniai objektai Lietuvoje, ypač buvę slapti, išsikrausčius sovietinei armijai, buvo išgrobstyti ir palikti likimo valiai. Tokių objektų yra visame pasaulyje. Jų neniokoja vandalai, grafičio mėgėjai, nes dauguma sunkiai randami ir pasiekiami, be to, ten kartais galima rasti įdomių artefaktų. Pavyzdžiui, dokumentų likučių, kareivių laiškų ar panašiai. Tokie radiniai papildo ankščiau sukauptą informaciją ir leidžia susidaryti pilnesnį kontekstą ne tik apie tiesioginę objekto paskirtį, bet ir apie gyvenimą, socialinę aplinką. Štai vienoje miškuose ir pelkėse esančioje radijo ryšininkų bazejė aptikau laiškus, kuriuose kareivis susirašinėjo su mama. Mama siuntė pinigų. Kam jam pinigai pelkėje? Be jokios abejonės, pinigai jo nepasiekė

Tinklapio turinyje rasite straipsnių apie karinę techniką, ginklus ir apie ne karinės paskirties, tačiau mane sudominusius ir istorinę reikšmę turinčius objektus. Kai kurie tiesiog gražūs :). Dalis tekstų yra apie keliones ir mane sudominusias vietas, kurios nėra labai populiarios turistiniuose maršrutuose. Temos išskirtos straipsnių kategorijose.

Straipsniuose į absoliučią tiesą nepretenduoju. Skelbiu informaciją, kurią pavyksta rasti internetuose, išsiaiškinti forumuose, senuose laikraščiuose ar atsiminimų knygose.

Nuoširdžiai,
Praeities žvalgas –
Šarūnas Jasiukevičius