Apleista branduolinių raketų R12 bazė Karmėlavoje

1962-01-08 tarnybai buvo perduotas Karmelavos raketų bazės pirmasis batalionas, turėjęs dvi antžemines, raketų R-12 paleidimo aikšteles. 1962-02-10 aktyvią gynybą pradėjo antrasis batalionas turėjęs taip pat dvi raketų paleidimo aikšteles. Antrasis batalionas tarnybą baigė 1987 m., pirmaisis – 1989 m. Bazę kariškiai paliko 1990 m. Bazė turi tris pagrindines teritorijas. Pirmoji, tik važiavus į bazę – gyvenamosios – administracinės paskirties. Didžioji dalis – kareivinės. Dviejų aukštų tipiniai pastatai, protingai ir patogiai išplanuoti. Kiekviename aukšte gyvenamosios patalpos, tualetai bei dušai. Taip pat teritorijoje yra vandenvietė, valgykla ir sandėliai. Kairėje kelio pusėje – techniniai statiniai. Didžioji dalis garažai, remonto bei techninio auto parko aptarnavimo pastatai. Kaip ir pridera sovietiniam palikimui, visur mirga motyvacinių-propagandinių šūkių. Pagrindiniu keliu pravažiavus apie kilometrą gylyn į mišką yra antrasis saugumo perimetras ir įvažiavimas į kovinę bazės dalį. Prie ivažiavimo KPP (kontrolno propusknoj punkt) Dešinėje kelio pusėjė sandėliai ir techninė sekcija – raketų surinkimo ir dalių saugojimo du požeminiai angarai. Angarų teritorija turi atskirą saugomą perimetrą ir KPP. Patekus į šia teritoriją kairėje pusėje matome propagandiniu piešiniu papuošta atvirą pastatą. Angarai įrengti šiek tiek giliau, iš kiekvienos pusės saugomi dviejų kulkosvaidininkų bokštelių. Taip pat įrengtos papildomos požeminės slėptuvės personalui puolimo atvejui. Kairėje pagrindinio kelio pusėje yra keturios raketų paleidimo aikštelės. Aplink kiekvieną aikštelę yra po keletą aptarnavimo pastatų – valdymo bunkeris, sandėliavimo ir raketų surinkimo požeminiai angrai. Taip pat mažos slėptuvės. Visi statiniai išdėstyti taip, kad būtų įmanoma kuo greičiau įvežti raketas iš angaro ir parengti paleidimui. Tik raketos paleidimo štabas neturėjo tiesioginio išejimo į paleidimo aikštelę, bet buvo arčiausiai jos. Tai padaryta norint apsaugoti įgulą nuo raketų liepsnos paleidimo atveju.

Komentarai

 1. likas parašė:

  Sveiki, gal kas buvot sioje bazeje neperseniausiai? Koks stovis bazes? Dar nera darbininku?

 2. NEGERAS parašė:

  Nedaug liko gyvuoti siai bazei. Skubekit kas neaplanket dar. 🙂

 3. Deividas parašė:

  Sveiki. Ketiname 2017-01-14 cia vykti. Geriausias patekimas i teritorija per kur butu? Jei nesunku, parasykite man i facebook „Bakenonas“. Betkokia informacija susijusi su siuo objektu yra svarbi ir reikalinga. Aciu

 4. naminukas parašė:

  kaip per upę persikėlėt?

  • Praeities žvalgas parašė:

   Karmėlavoje nėra upių, per kurias reikia persikelt

 5. 123 parašė:

  Bandysiu ieškoti lengvesnių patekimų į šią teritoriją. Jei kas susidomės galėsiu pranešti kaip ten patekti

 6. Gilma parašė:

  Kaip patekti į šią bazę? Nes visur stovi ženklai, kad praėjimas griežti draudžiamas

  • Praeities žvalgas parašė:

   Kuomet aš ten ėjau ženklų dar nebuvo.

  • 123 parašė:

   2016.05.27 patekau į šią bazę nuo Neveronių per miškus. Turiu patarimą pasirinkti tinkamą avalynę ir eiti ne po lietaus, nes vietovė pelkėta. Eidami nuo Neveronių nesutikom jokių draudžiamų eiti ženklų. Ėjom apie 40 minučių per mišką nuo geležinkelio. Teritorija yra apjuosta spigliuota tvora, bet yra keli plyšiai (nuvirtusių medžių pagalba padaryti)

 7. andrius parašė:

  Galit pasakyti kaip pasiekti sia baze? gatve, koordinates ir t.t. Aciu

  • Praeities žvalgas parašė:

   Už Karmėlavos oro uosto. Google maps labai gerai matosi.

 8. andrius parašė:

  Sveiki, baze saugoma?

  • Praeities žvalgas parašė:

   nesaugoma

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *