70 metų karinė paslaptis – Borne Sulinowo

Maždaug 400 kvadratinių kilometrų teritorija, daugiau kaip 50 metų buvo neprieinama visuomenei. Teritorijoje esantys objektai buvo pažymeti tik kariniuose rusų žemelapiuose, o teritorija žmonėms pristatoma kaip pelkėtos vietovės, neįžengiami bruzgynai. Nors tai nuostabios vietos, pušynai su nepaprasto grožio smėlio paplūdymiais ežerų pakrantėse, asfalto takeliais, vedančiais iki pačių atokiausių vietų.
Tai bene vienintelė vieta centrinėje Europoje, apipinta tokia daugybe karinių mitų ir sąmokslo teorijų. Legendos liudija apie požeminę karinę bazę, kur naciai slėpė sunkiąją artileriją bei slaptus ginklus. Bazė požeminiu geležinkeliu buvo sujungta su požeminem laboratorijom, ligonine, požeminiu uostu ir kitais statiniais. Nuolat atsiranda liudininkų, kurie teigia, kad ežeras požeminiu tuneliu sujungtas su Baltijos jūra, yra netgi liudininkų, kurie prisiekineja, ežere matę sovietinius povandeninius laivus. Kalbas paskatina ir faktai, kad prieš išsikraustant Rusijos armijai, iš apylinkių į šia teritoriją buvo vežami ypatingai dideli kiekiai cemento, bet nieko naujo pastatyta nebuvo. Miškuose pastatyta branduolinių raketų paleidimo bazė, nors oficialiai rusai Lenkijoje tokio ginklo nelaikė. Teritorija išraižyta siaurojo geležinkelio linijom, kurios veda į niekur. Be to maždaug trečiajame dešimtmetyje teritorijoje esančiame ežere dingo ten buvusi sala.
Tai yra Lenkijoje, vakarų pamario ir didžiosios Lenkijos vaivadijų sankirtoje esantys miškai. Kurie, būdami Lenkijos valstybės teritorijoje, 50 metų buvo Sovietų Sąjungos jurisdikcijoje. Ten galiojo Sovietų Sąjungos įstatymai ir tvarka. 1992 metais žlugus Sovietų Sąjungai, rusų kariai išsikraustė iš teritorijos, kuri buvo perduota lenkų kariuomenei. Maždaug metus teritorijos buvo saugomos kariškių, tiriamos, valomos ir vėliau perduotos civilinėm reikmėm. Prieš sovietus čia šeimininkavo Vokietijos Wermachto kariuomenė, kurie pabėgo nepalikę jokių dokumentų. Kažką įsisavino rusai, kažką naujo pastatė, bet išsiskraustydami taip pat nepaliko jokios dokumentacijos. Savanoriai tyrinėtojai su istorikų ir teritorijoje tarnavusių karių pagalba jau daug metu kiekvieną pavasarį vykdomu ekspedicijų metu atranda bunkerių, slaptų koridorių ar požeminių slėptuvių.
Pagrindiniame buvusiame teritorijos mieste –Borne Sulinovo sovietai įkurė vieną didžiausių šiaurės pajėgų grupės, karinę bazę. Nors tai buvo Lenkijos valstybės teritorijoje, miestas buvo atskirtas nuo Lenkijos jurisdikcijos, ištrintas iš visų žemėlapių. Šiame mieste buvo vadavietė, artileristų mokykla, bandomasis uostas ir kiti slapti kariniai objektai. Šiuo metu civiliai bando čia įsikurti. Dauguma karo belaisvių statytų pastatų šiandien yra pritaikyti visuomenės poreikiams, infrastruktūra pritaikyta civiliams. Šis miestas buvo atiduotas buvusiems sovietinių represijų tremtiniams gyvenusiems Sibire ir Kazakstano teritorijoje.

Komentarai

  1. Rytis parašė:

    Puiku kad atsiranda įvairių komentarų, tai padeda išsiaiškinti tiesą. Tą patirtį – tiesą žino daugelis žmonių ir būtų gaila kad jie išsineštų tai į užmarštį… Vis tik tai mūsų visų istorija….Kas jeigu ne mes…

  2. Игорь parašė:

    На главной фотографии элеватор. Ходили слухи, что именно в затопленных подвалах этих зданий морская вода, солёная. В 70-х для обследования подвала был спущен водолаз, но вытянули только разрубленные воздушные трубки и трос. Слухи.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *