Individuali vaistinėlė АИ -2

Tekstas iš 1983 metais Maskvoje, leidyklos Voenizdat (Воениздат ) išleistos knygelės „SSSR civilinė sauga.  Tai turi žinot ir mokėt kiekvienas“ („Гражданская оборона СССР. Это должен знать и уметь каждый“ ) su mano papildymais iš internetų. Knygelėje aprašomi būdai ir priemonės, padedančios apsisaugoti nuo masinio naikinimo ginklo, taip pat vykdyti gelbėjimo ir neatidėliotinus avarinius atstatymo darbus, organizuoti pranešimus ir veiklą esant oro, radiacinio, cheminio ar bakteriologinio pavojaus atvejams.

Knygelės 24 puslapyje yra štai šis paveikslėlis.

AI-2

Individuali vaistinėlė

Individualioje vaistinėlėje yra medicininės apsaugos priemonės; ja galima pasinaudoti pačiam ir suteikti pagalbą kitiems sužeistiesiems bei apdegusiems (skausmui sumažinti), taip pat siekiant išvengti radioaktyviųjų, bakterinių ir fosforo organinių nuodingųjų medžiagų poveikio arba jį susilpninti.

Štai taip atrodo originalus vaistinėlės turinys

sudėtyje buvo štai šie preparatai:

Antibakterinis preparatas nr. 1  (Chlortetraciklinas yra tetraciklinų grupės antibiotikas. Jungdamasis su bakterijos ribosomų 30S subvienetais neleidžia prisijungti aminoacil-transportinei RNR ir stabdo baltymų sintezę. Chlortetraciklinas veikia gramteigiamas ir gramneigiamas bakterijas (Streptococcus spp., Haemophilus spp., Klebsiella spp., Clostridium spp., Fusobacterium spp.) bei riketsijas, chlamidijas, anaplazmas, pirmuonis, teilerijas, eperitozomas) yra penktame lizde, dviejuose vienoduose bespalviuose keturkampiuose penaluose. Jis reikalingas priešui panaudojus bakterinį ginklą, kuomet susergama infekcine liga. Iš karto reikia suvartoti visas pirmajame penale esančias tabletes, po 6 val. visas iš antrojo balto penalo.

Antibakterinis preparatas nr. 2  (Sulfadimetoksinas yra ilgalaikio poveikio plataus veikimo spektro sulfamidas, turintis antikokcidinių savybių. Jis veikia prieš gramteigiamas ir gramneigiamas bakterijas ir tam tikrus pirmuonis, tokius kaip kokcidijos) yra trečiame lizde apvaliame bespalviame penale. Jis vartojamas tada, kuomet sutrinka skrandžio, žarnyno veikla gavus spindulių dozę. Pirmą parą reikia iš kartu nuryti 7 tabletes, vėliau po 4.

Antiradiacinis preparatas nr. 1  (Cistaminas – mažina jonizuojančios spinduliuotės poveikį organizmui) yra ketvirtame lizde dviejuose aštuonkampiuose rožinės spalvos penaluose. Šis preparatas vartojamas po 6 tabletes iš karto išgirdus pranešimą „radiacinis pavojus“. Atsiradus antram pavojaus pranešimui, bet ne ankščiau kaip po 4-5 valandų, galima vėl suvartoti 6 tabletes.

 Antiradiacinis preparatas nr. 2  (Kalio jodidas (dažniausiai tabletinis) rekomenduojamas „visuomenės sveikatai“ gerinti, siekiant apsaugoti skydliaukę nuo radioaktyvaus jodino, kuris pasklinda jei sprogsta atominė bomba, ar įvyksta atominės elektrinės avarija) yra šeštame lizde baltame keturkampiame penale. Jis vartojamas po vieną tablete, dešimt dienų iš eilės, jei iškrito radioaktyvios nuosėdos ar buvo vartojamas ką tik pamelžtas pienas.

O dabar įdomioji vaistinėlės dalis. Preparatus surašiau poveikio stiprėjimo eilės tvarka.

Preparatas nuo vėmimo (Parfenazinas – vienas iš neuroleptikų, priskiriamas tipinių grupei. Pagal sandarą yra vienas iš fenotiazinų, ganėtinai artimas aminazinui. Pagal poveikį už pastarąjį maždaug 5 kartus stipresnis. Šiais laikais perfenazinas menkai tevartojamas psichiatrijoje, nors ir pasitaiko kaip trilafon ar decentan tabletės. Pagal kenksmingumą ir įvairius efektus – tipinis fenotiazinas: jo pavartojęs, žmogus apslopsta, nustoja reaguoti į aplinką, sulėtėja, suvangėja, apsnūsta ir pasidaro ramus, kaip belgas. Būdingi ir tipiški pašaliniai reiškiniai: drebligė, daug kartų sustiprintas alkoholio poveikis. Turi stiprų poveikį prieš pykinimą) yra septintame lizde apvaliame žydrame penale. Paveiktam spinduliuotės arba po galvos traumos, žmogui patariama tuoj pat suvartoti vieną tabletę. Po 3-4 valandų galima pakartoti.

Preparatas nuo apsinuodijimo fosforo organinėmis nuodingomis medžiagomis (Tarenas – rusiškas vaistas, originaliu pavadinimu Aprofen. Stiprus holireceptorių blokatorius naudojamas su tikslu mažinanti nervus paralyžuojančių priemonių poveikį. Panaudojus nesant apsinuodijus nervus paralyžuojančiomis medžiagomis veikia kaip stiprus haliucinogenas sukeliantis stiprias garsines ir vaizdines haliucinacijas. Vėliau dingsta atmintis, žmogus nesuvokia laiko, atstumo. Tarenas labai smarkiai išplečia vyzdžius, dėl to akys pasidaro ypatingai jautriomis šviesai. Nuo bent kiek stipresnės šviesos akis tiesiog skauda, o saulėtą dieną tasai skausmas darosi nepakeliamas. Vienoje vaistinėlėje būdavo buteliukas su 6 tabletėm, taip kad vienos vaistinėlės užtekdavo savaitei.) yra antrame lizde apvaliame raudoname penale. Išgirdus signalą „cheminis pavojus“, reikia suvartoti vieną tabletę ir tuojau pat užsidėti dujokaukę. Atsiradus ir/ar stiprėjant apsinuodijimo požymiams reikia suvartoti dar vieną tabletę. Pakartoti galima ne ankščiau kaip po 5-6 valandų.

Ir pats įdomiausias vaistinėlės preparatas

Nuskausminimo preparatas (Promedolas – morfijaus pakaitalas – žvėriškas painkiller’is. Promedolo molekulė dalinai atkartoja morfijaus molekulę, tad ir poveikis ganėtinai panašus: nuskausminantis, euforiją sukeliantis. Blokuoja centrinės nervų sistemos impulsus, silpnina sąlyginius refleksus todėl nukentėjusieji nejaučia skausmo. Sukelia silpnus raumenų spazmus, todėl padidėja bendras organizmo raumenyno tonusas.) vartojamas esant lūžiams, didelėms žaizdoms, stipriems nudegimams. Jis yra lizde nr.1 švirkšte -tūbelėje.

Pradėjus platinti vaistinėles, ypač kareivių tarpe, dauguma Promedolo švirkštų būdavo sunaudojama ne pagal paskirtį. Kas nesišvirkšdavo sau – parduodavo narkomanams. Todėl iš vaistinėlių šis preparatas buvo išimtas. Buvo nuspręsta dalinti tik karo atveju. Dabar gauti pilnos komplektacijos vaistinėlę itin sudėtinga. Apskritai, visų preparatų dozės buvo žvėriškai didelės, preparatai senoviniai,  stiprūs, plataus poveikio. Pvz Promedolo dozės viršijimas du kartus buvo mirtinas. Kuomet sužeistiems kareiviams suleisdavo šio preparato, švirkšto neišmesdavo, o pririšdavo prie sužeistojo drabužių, kad netyčia negautų antros dozės. Tikslas buvo užtikrinti maksimalų veiksmingumą neatsižvelgiant į pasekmes. Panašiai kaip uodus naikinti medžiokliniu šautuvu.

Antrasis pavojingas preparatas Tarenas ilgą laiką buvo komplektuojamas vaistinėlėse, tačiau, kur galima lengvai jas pasiekti – narkomanų išvalgytas. Į mano rankas pateko keletas vaistinėlių be Promedolo, tačiau su Tarenu.

Kaip turbūt pastebėjote iš aprašymo, visi penalai skiriasi ne tik spalva, bet ir forma. Pritaikyta ne tik daltonikams, bet ir akliesiems.

Dabar tokių vaistinėlių nusipirkti Lietuvoje jau nebeįmanoma. Jas vis dar galima rasti kai kuriose civilinės saugos slėptuvėse. Aš, vis tik, pabandžiau įsigyti legaliai. Man pavyko. Tiesa, pusiau legaliai. Rusijoje vis dar prekiaujama vaistinėlėmis, tačiau vaistų importuoti be licencijos negalima. Todėl pirkau pažįstamo ruso vardu ir jis man atsiuntė keletą dėžučių paštu.

Deja, bet teko nusivilti. Vaistinėlė į originalą panaši tik išvaizda. Viduje nėra nuskausminamųjų ir priemonės nuo paralyžuojančių dujų. Nenumatyti net pakaitalai. Todėl teko šiek tiek pagooglinti. Nors vaistinėlėje yra numatytos vietos trūkstamiems penalams, tačiau legaliai gaunamų pakaitalų į tas vietas sutalpinti ne visada įmanoma. Pvz kaip nuskausminamasis preparatas tinka 5-6 tabletės Ketanov, Tramal, maždaug 30 – 40 tablečių Analgin arba Ibuprofen. Dozės rastos rusiškuose forumuose, todėl geriau nebandykite patikrinti jų teisingumo 🙂

Komentarai

 1. Vilius parašė:

  Darbe rusyj radau tris pilnas vaistibeles ir su promedolo svirkshtais jei reikia susisiekit

  • Nerijus parašė:

   Kokia kaina ar siunčiate?

   • Šarūnas parašė:

    Galioje nurodyta kaina. Siunčiame.

 2. Gabriele parašė:

  Yra visiškai pilnos komplektacijos vaistinėlių. Jei domina atsakykit į komentarą, susisieksim.

   • Jonas parašė:

    Sveiki. Ar domina dar pilnos komplektacijos?

 3. Aiva parašė:

  Buvo daug dezuciu be svirksto

 4. Grazvydas parašė:

  Turiu dvi tokias pilnos komplektacijos

  • Timas parašė:

   Sveiki turiu tokių vaistinėlių susisiekite.

 5. Mark parašė:

  Pamirsau pasakyt, radau jas kai dirbau darbo inspekcijoi, pasjuos rusi yra sleptuve su didelem ir storom gelezinem durim. Tai va ten sandeliuke pilna vaistineliu, raspiratoriu ,guminu batu ir dar visokiu idomiu dalikeliu. Manau kad niekas iki siol nezinojo jog lietuvos institucijos visa sita nepatikima chemija laiko pas save rusi

 6. Mark parašė:

  Sveikas, turiu namie dvi vaistineles, pilnas isskyrus nuskausminamuosius. Originalios 1986 metu.

 7. Saidas parašė:

  Aš turiu pora tokių originalių dėžučių, bet jos truputį nukentėjo nuo drėgmės 😀 bet visai faina žinot, kas ten per preparatai 😀

 8. Vainius parašė:

  Zinau kur visa kruva guli su dujokaukem, visas kambarys uzkrautas tom dezem. jeigu reiekia Sharai susisiek 😉

  O sitie vaistai neturi galiojimo?

  • Praeities žvalgas parašė:

   Manau, kad galiojimas pasibaigė 🙂

  • Šarūnas parašė:

   Labas, man būtų įdomu sužinoti 🙂

   • Eimantas parašė:

    Jeigu kas turit vaistinele su pilnu turiniu susisiekit. Kolekcionuoju,paimciau geros bukles 1vnt .

   • Karolis parašė:

    Domina

 9. :0 parašė:

  Pažįstu ne vieną, kur Tereną rijo. Pripasakodavo visokių haliucinacijų. Kiek pamenu, tai iškart po 3 varydavo, galiausiai pakeldavo iki 6. Durnių laivas pavadinimu CCCP.

 10. Lukas parašė:

  Girdejau kad sitose dezutes yra kazkoks vaistas tarenas… Ar cia tiesa? Ir kas jis toks?

  • Praeities žvalgas parašė:

   Yra. Viskas parašyta tekste 🙂

   • Lukas parašė:

    Dekui. Buvau prazioplines 🙂

  • Auksė parašė:

   Sveiki. Plungėje apleistame name radau pilna vaistinėlių tukių, bet jų dauguma buvo be švirkšto.AA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *