Šaltojo karo pėdsakais Latvijoje

Šaltojo karo pėdsakais Latvijoje

Savaitgalinė kelionė
Kelionės data:
Lapkričio 16 - lapkričio 17
Kelionės kaina:
Kaina asmeniui:

145

Keliaukime atgal į praeitį aplankant sovietinę Latviją! 2 dienų, savaitgalio išvykoje, aplankysime objektus, išskirtinius visam Baltijos šalių Sovietiniame blokui!

Pirmąją kelionės dieną pamatysime 8 pagal dydį pasaulyje radio teleskopą Sovietų armijos pavadinta “Zviozdočka” – Žvaigždutė. 32 metrų skersmens ir 600 tonų sveriantis radiolokatorius RT-32 kartu su dviem mažesnėmis antenomis buvo įrengtas netoli Baltijos jūros kranto esančiame Irbenės kaimelio miškuose Latvijoje. Stotis buvo naudojama KGB šnipinėti palydovinę komunikaciją tarp JAV ir Europos valstybių.

Tai buvo vienas paskutinių objektų iš kurių pasitraukė Sovietų armija po sąjungos žlugimo. Maža to, sovietų kariai netgi buvo gavę užduotį po išsikraustymo grįžti ir susprogdinti šį objektą, kaip tai padarė su radiolokatoriais Skrundoje. Tačiau Latvijos kariuomenė tam užkirto kelią.

Dabar visas kompleksas yra perduotas Ventspilio radioastronomijos centrui.

Toliau keliausime į aplankyti paslaptingosios Ligatnės sanatorijos. Sanatorija buvo įrengta kalvotoje vietovėje, miškuose, toli nuo bet kokių didmiesčių ir pramonės objektų. Miestelyje stovėjo keletas daugiabučių skirtų aptarnaujančiam personalui. Pati teritorija buvo aptverta ir saugoma, o pro kontrolės postą galėjo pravažiuoti tik turintys specialius leidimus. Sanatorija buvo skirta aukšto rango sovietinės Latvijos veikėjams.

Tačiau viskas yra kur kas įdomiau… Pavyzdžiui požeminės ventiliacijos bokšteliai teritorijoje. Gal tai būtų galima paaiškinti rūsiu. Bet rūsys turėtų būti po namu, o ne keliasdešimt metrų aplink pastatą. Tiesa yra tokia, kad sanatorija slėpė didžiausią iki šiol žinomą požeminį bunkerį Baltijos šalyse, kuris branduolinio karo atveju skirtas visai Latvijos komunistų valdžios “grietinėlei”. Tai turėjo būti centras skirtas vadovauti gyvenimui sugriautame ir radioaktyviai užterštame krašte.

Net 30 metų dauguma reabilitacijos centro darbuotojų, o juo labiau ligonių nieko nežinojo apie tai, kas slepiasi po jų kojomis – štai taip griežtai buvo įslaptintas šis objektas. O tie, kurie apie jį žinojo, buvo pasirašę niekam neatskleisti valstybės paslapties. Visa tai buvo šaltojo karo laikais, kai buvo pasiruošę branduoliniam smūgiui. Tiesa, sunku įsivaizduoti, kaip, artėjant priešo raketoms, tarybinės Latvijos vadovai per kelias minutes būtų įveikę 75 kilometrų atstumą nuo Rygos iki slėptuvės Ligatnėje. Todėl galima manyti, kad bunkeris būtų galėjęs pasitarnauti, jei TSRS būtų puolusi pirma.

Ši vieta buvo paruošta taip, kad joje būtų galima išgyventi kelis mėnesius po branduolinio karo. Joje buvo oro valymo įrenginiai, deguonies atsargos, įrengta vandentiekio bei kanalizacijos sistema, tiesioginis ryšys su Kremliumi, tarybiniams laikams būdinga valgykla ir miegamieji. Dėmesio verti ant sienų kabantys galimų įvykių planai ir žemėlapiai, vaizduojantys, kas atsitiktų sugriuvus Latvijos hidroelektrinių užtvankoms.

Ir tada tampa labai aišku kodėl toli nuo miestų, kodėl toli nuo pramonės objektų, kodėl miške, kodėl kalnuotoje vietovėje, kodėl tik vienas kelias iki tos vietos ir daug kitų mįslių….

Svarbiausiai mes ne tik aplankysime šią kadaise buvusią ypač slaptą sanatoriją bei bunkerį esantį po ją, tačiau ir pernakvosime, kur kadaise Sovietų Latvijos grietinėlė mėgavosi gamtą ir poilsiu.

Kelionės programa

1 diena – Išvykimas iš Lietuvos ir Irbenės radioteleskopas

08:00 – Išvykimas iš Kauno link Latvijos. Pakeliui trumpi sustojimai poilsiui;

14:00 – Pasiekiame Irbenės radioteleskopą, kuris yra aštuntas pagal dydį pasaulyje. Objekte turėsime 1,5 valandos pažintinę ekskursiją, kuria praves vietinis gidas, kartu su grupės vadovo vertimu į Lietuvių kalbą.

16:00 – Išvykimas iš Irbenės, pietūs Venspilyje ir kelionė link Ligatnės;

21:00 – Atvykimas į Ligatnę ir apsistojimas viešbutyje. Laisvas laikas.

2 diena – Ligatnės bunkerio apžiūrėjimas ir kelionė atgal į namus

09:00 – Pusryčiai;

10:00 – Nusileidimas į Ligatnės bunkerį ir pažintinė 1,5 valandos ekskursija;

12:00 – Išėjimas iš bunkerio;

12:30 – Pietūs arba laisvas laikas;

14:00 – Kelionė atgal į Lietuvą;

19:00 – Pasiekimas Kaunas ir kelionės pabaiga.

Įskaičiuota

  • Transportas turistinės klasės autobusu pirmyn/atgal;
  • Įėjimas į Irbenės radioteleskopą su pažintine ekskursija;
  • Nakvynė Ligatnėje su pusryčiais;
  • Ekskursija po Ligatnės bunkerį;
  • Profesionalaus grupės vadovo paslaugos visos kelionės metu.

Neįskaičiuota

  • Maistas per pietus ir užkandžiai/gėrimai kelionės metu.

Svarbi informacija

Reikalingas pasas arba ID kortelė, nes kirsime Lietuvos/Latvijos sieną

Galerija

Sanatorijos Latvijoje paslaptis

Kosminės žvalgybos stotis Irbenėje

Registruokis!

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *