Šachtinė branduolinių raketų paleidimo bazė „Dvina“

TSRS ginkluotųjų pajėgų raketų bazė, pastatyta Plokštinės miške netoli Platelių ežero, 13 km šiauriau Plungės, aukščiausioje miškais apaugusioje, mažai apgyvendintoje, pelkėtoje regiono vietovėje į šiaurės rytus nuo Plokščių kaimo. Tai vienintėlė Lietuvos ir pirmoji Tarybų Sąjungos tokio tipo,  požeminė „Dvina“ balistinių vidutinio nuotolio raketų bazė. Joje bazavosi vienas 79-ojo raketų pulko divizionas.

1960 metais pradėtas Plokščių (Plungės r.) kaimo gyventojų iškeldinimas. Kiekvienos sodybos savininkas gavo po, tais laikais rekordinę, 4.5 tūkstančio rublių kompensaciją. Aplink numatytą statybos vietą gyventojai buvo iškeldinti 2 km spinduliu. Vieta pasirinkta pelkėtoje vietovėje ant kalvos. Kalvos aukštis 160 m. virš jūros lygio. Ši vieta bazei parinkta ir dėl to, kad aplink – pelkės, kuriose gausu geležies, o tai trukdo iš viršaus aiškiai matyti, kas čia yra, nes vaizdas optiniuose prietaisuose susilieja
Nuo 1960 metų rugsėjo iki 1962 gruodžio 31 dienos 10.000 darbininkų rankomis iškasė keturias 27 metrų gylio ir 5 metrų pločio šachtas. Šachtos buvo uždengtos elektros varikliais valdomais, daugiau kaip 200 tonų svorio gelžbetonio ir metalo konstrukcijų kopolais. Dangčiai galėjo būti patraukiami per 10 minučių. Raketos prieš startą būdavo pakeliamos į viršų 10 m. Tarp šachtų buvo įrengtas dviejų aukštų požeminis komandinis punktas. Jame buvo viskas – valdymo, paleidimo įranga, elektros generatoriai, transformatorinė, ryšininkų patalpa, kuro ir oksidatoriaus talpyklos, miegamosios, poilsio patalpos, dušai, tualetai ir t.t. Dauguma vidaus iš visos išorės durys buvo kaip povandeniniame laive – hermetiškos. Išorinės durys 20 cm storio – ketverios. Esant ypatingai situacijai, užtikrinus visišką sandarumą buvo galima išgyventi 3 paras.

Raketų paleidimo aikštelė buvo aptverta tvora, kurią sudarė 6 apsauginės linijos: spygliuotos vielos, signalizacijos, aukštos įtampos elektros linijos. Po apginklavimo keturiomis R-12 U ((8K63), o pagal NATO klasifikaciją „Sandal“) raketomis bazė buvo priimta į ginkluotę 1964 m. sausio 5 d. Bazės perimetro tvora buvo paleista 220v elektros srovė, o kovinio pavojaus metu – 1700 v elektros įtampa. Ant žemės buvo patiestas tinklas (sietka), kuriuo tekėdavo aukšta įtampa. Bet kas užlipęs ant šių spąstų iškepdavo gyvas.

Per Prahos pavasarį, 1968-ųjų Čekoslovakijos įvykius, Plokštinės bazėje visą mėnesį buvo paskelbta kovinė parengtis, paruoštos raketos nukreiptos į šalia esančią Vakarų Vokietiją ir viskas aplink dar papildomai užmaskuota žaliu tinklu. Po mėnesio kovinė parengtis buvo atšaukta. Priklausomai nuo politinės situacijos raketos buvo nutaikomos į europinės dalies NATO bloko šalis – Norvegiją, Daniją, Didžiąją Britaniją, Ispaniją, Vakarų Vokietiją ar Turkiją. Kas 3-4 metus kryptis buvo keičiama.
Greta raketų paleidimo aikštelės buvo įrengta požeminė branduolinių galvučių saugykla, už maždaug kilometro – karinis miestelis. Miestelyje nuolat gyveno ~300 kareivių. Buvo trys bendrabučiai, dvi valgyklos, laisvalaikio ir pramogų centras, sandėliai, ambulatorija ir kiaulidė. Karininkai gyvendavo butuose Plungėje. Keturios kovinės grupės, iki 20 žmonių, „dyzelistai“, ryšininkai ir kitas aptarnaujantis personalas. Didžiausias būdavo apsaugos padalinys. Apsaugos kuopa buvo atsakinga už perimetro apsaugą ir minavimą. Tarpas tarp dviejų spygliuotos vielos tinklų būdavo minuojamas tik kovinio pavojaus metu.

1978 m. JAV žvalgybos tarnyboms sužinojus apie bazės vietą, vasarą iš bazės ginkluotė buvo išvežta ir nuo 1979 metų čia esančiame kariniame miestelyje veikė pionierių stovykla. Raketų paleidimo aikštelė buvo aptverta, o durys užrakintos, tačiau tai nesutrukdė pionieriams naktimis naršyti šio slapto objekto.

Komentarai

 1. Brigita parašė:

  Sveiki!
  Siuo metu renku bet kokia informacija apie buvusia Sateikiu raketine baze. Jei neapgauna atmintis (o gal ir apgauna), buvo sukurtas vaizdo reportazas butent apie si objekta, o iraso dabar niekaip negaliu rasti. Isnarsiau visa sita tinklapi, youtube, Jusu kita tinklapi, bet rasti taip ir nepavyko. Gal nebemoku ieskoti, o gal ir sumaisiau kazka. Bet galiu galva guldyti, jog reportaze buvo kalbama apie ventiliacijos angas ir idomius objektus desineje puseje, stovint aiksteleje pries viena is angaru. Kitu vaizdo irasu, kuriuose butu buve pastebeti bei pabrezti sie dalykai, taip pat neradau. Labai liudna, jei irasai nebera pasiekiami. Ir dar liudniau, jei juos kure kitas asmuo, o atsakymu ieskau cia.
  Dabar supratau, kad konkretaus klausimo taip ir nepateikiau, todel – ar buvo? Ir jei buvo, tai kur imanoma rasti?
  Is anksto atsiprasau, jei kazka supainiojau.

  • Jonas parašė:

   rusų kalba paguglinus galima rasti idomios info apie Šateikių karinę bazę. Yra nemažai buvusių karininkų atsiminimų.

 2. Pranas parašė:

  Aš siūlau padaryti iš plastmasės balistinę R 12 U raketą ir įleisti į vieną šachtą. Būtų įdomu.

  • Itena parašė:

   Sveiki, kelintų metų čia foto, kad viskas tokios nieprieksištingis būklės? 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *