Svalbard archipelagas II dalis. Pyramiden.

Vienas iš Svalbard archipelago miestų yra Rusijai priklausantis Pyramiden. Salą administruoja Norvegija, o miestą statė sovietų sąjunga, vėliau perėmė Rusija. Dėl šios priežasties miesto uoste iškeltos Rusijos ir Norvegijos vėliavos.

Besisvečiuodami, savo buvimo laiku, miestelyje iškėlėm ir Lietuvos valstybinę vėliavą. Žinoma tai papilktino vietinius, bet mes buvome ginkluoti, todėl vėliava keletą dienų plasdėjo lietuvių užimtame mieste 🙂

Miestui pavadinimas duotas dėl greta esančio piramidės formos kalno. Miestą statė Sovietų sąjungos įmonė „Arktik ugol“.  Ši valstybinė įmonė buvo įkurta 1931 metais tam, kad išgautų anglį Arktyje.  Iš olandų ir norvegų įsigijo tris anglies telkinius: Barencburge, Grumante ir Pyramidene.  Pirmiausiai pradėjo išgauti anglį Grumante, kur žmonės dirbo iki 1941 metų, kuomet buvo evakuoti dėl antrojo pasaulinio karo.  Darbai buvo atnaujinti tik 1947 metais.  1955 metais pradėtas eksploatuoti anglies telkinys Pyramiden mieste.  Jis sėkmingai veikė kelias dešimtis metų, tačiau aštuntajame dešimtmetyje anglies gavyba sumažėjo dėl išsekusių resursų. „Arktik ugol“ nuo šešiasdešimtųjų metų intensyviai tyrinėjo apylinkes. Buvo padaryta daugybė žvalgybinių gręžinių, tačiau pelningo telkinio rasti nepavyko.

Miestas pradėjo tuštėti nuo 1986 metų. Dar 10 metų jis vegetavo ir 1998 metais Pyramiden paliko paskutinis gyventojas. Kiek daugiau nei dešimtmetį jis buvo visiškai tuščias. Dėl nuošalios geografinės padėties Pyramiden buvo sunkiai pasiekiamas plėšikams, todėl išsaugojo savo tikrą veidą. Dauguma namų čia stovi taip, kaip palikti. Vėliau į Pyramiden buvo perkelti keletas administracijos darbuotojų, vasarą gyvena septyni, žiemą 3 žmonės.  Vienas gyvenamasis namas perdarytas į sovietinio stiliaus viešbutį su restoranu.  Dabar čia gali lankytis postapokaliptinio pasaulio entuziastai.

Atvykus į miestą pirmiausiai pasitinka tarybinio stiliaus stela. Dėl amžino įšalo visos komunikacijos nutiestos ant žemės paviršiaus specialiuose betoniniuose loviuose. Gyventojų patogumui ant komunikacijų trasų įrengti takai su šviestuvais. Dėl vamzdžiuose esančio karšto vandens, kuris iš katilinės tekėdavo į namų radiatorius, takai būdavo be sniego ir sausi.

 

Svalbardo archipelage žolė neauga. Yra vos keleto rūšių augalai ir samanos. Kad Pyramiden gyventojai jaustųsi patogiai, specialiai buvo atvežta juodžemio iš Ukrainos ir miesto centre pasėta žolė. Ji auga iki šių dienų.

Mieste nakvot galima šalia uosto esančiuose konteineriuose. Tiesa, iki miesto tenka pėdint apie du kilometrus. Visuomet reikia su savimi nešiotis ginklą

Vienas svarbiausių viso miestelio objektų yra bendrovės „Arktik ugol“ biuras. Jame yra viso šachtų rezginio valdymo elektroninis blokas, palikta daugybė dokumentų, laboratorijoje yra gręžinių mėginiai.

Antras svarbus miestelio objektas – kultūros rūmai. Čia buvo kino ir sporto salės, biblioteka, muzikantų ir tarybinis kampeliai.

Šalia kultūros rūmų baseinas su sporto sale.

Mechaninis metalo apdirbimo cechas. Jame buvo ne tik lankstymo, formavimo staklės, bet netgi metalo lydymo krosnys. Reikiamus įrankius gyventojai galėjo lieti vietoje. nereikėjo laukti kol jie bus pristatyti iš žemyno.

Miestelis buvo nedidelis, todėl atskirų spec. tarnybų nebuvo. Vietoje to, buvo įsteigta viena kontora, kuri atliko milicijos, gaisrininkų ir gelbėtojų funkcijas. Viename pastate buvo gaisrininkų štabas, ginklinės ir sulaikymo kameros. Tikro kalėjimo nebuvo. Smarkiai nusikaltusius turėjo vežti į žemyną, tačiau tokių atvejų nepasitaikė. Visi pažeidimai buvo dėl alkoholio padauginimo ir smulkaus chuliganizmo.

Civilinės saugos mokymo klasė

Nors draudžiama, bet šiek tiek pavaikščiojom ir po gyventojų butus

Miestelio įžymybė, kurios atplaukdavo pažiūrėt net norvegai iš gretimų salų. Poilsio namelis pastatytas iš stiklinių alkoholio butelių.

Tai yra pirmasis pasakojimas apie Pyramiden miestą. Tęsinyje bus nuotraukų iš šachtos, sandėlio ir elektrinės.

Komentarai

  1. Vidas parašė:

    Mano domėjimasis zona, apleistais objektais prasidėjo nuo šio miesto PYRAMIDEN matyto straipsnio 15min.lt tikrai nuostabus miestas, straipsnis, foto ir t.t Ačiū PŽ už visus straipsnius ir laidas. Respect.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *