Branduolinis arsenalas Baltarusijoje

Pagrindinis rusiškos branduolinės raketos R-12 elementas yra kovinė galvutė. Raketos su jom skirtomis kovinėmis branduolinėmis galvutėmis buvo laikomos specialiose raketinėse bazęse. Visos likusios kovinės galvutės buvo saugomos atskirai. Joms sandėliuoti ir aptarnauti buvu sukurta speciali tarnyba, kuri buvo įsikūrusi atskirose bazėse – branduoliniuose arsenaluose. Slaptumo sumetimais tokios galvučių sugojimo bazės buvo vadinamos RTB- remonto techninės bazės. Jose buvo ne tik saugomos, aptarnaujamos branduolinės galvutės. Ten taip pat buvo vykdomas einamasis remontas, patikrinimas.

Sovietinės branduolinės galvutės buvo pakankamai sudėtingai pagamintos. Jos turėjo keletą skirtingų parengimo lygių. Įprastai sandėliuojamos buvo išardytos, branduolinis užtaisas saugomas atskirose saugyklose. Tai buvo kovinis parengimas numeris 3.

1968 metais, per Čekoslovakijos įvykius visos sovietų sąjungos  raketų bazės gavo nurodymą turimas  galvutes parengti 5 , aukšiausiu lygiu. Galvutės buvo pilnai sukomplektuotos ir parengtos tvirtinti ant raketų nešėjų.

Galvutes aptarnujančios bazės buvo tokios slaptos, kad prie galvučių saugyklų galėdavo prieiti tik kariuomenėje likę tarnauti karininkai. Šauktinių dirbti saugyklose neleisdavo. Personalo atranka buvo labai griežta. Ten tarnaujančius žmones juokais vadindavo kurčnebyliais.

RTB sudarytas iš kelių surinkimo brigadų, kurių kiekviena turėjo savo saugyklą ir infrastruktūrą. Ten tarnavę kariškiai turėjo du leidimus: pirmasis patekti į RTB bazę, antrasis patekti į savo surinkimo brigadą.

Vienas RTB aptarnaudavo vieną raketinį pulką, kuriam priklausydavo kjeletas raketinių bazių. RTB vadovai turėdavo labia daug galių,  kai kuriais klausimais netgi daugiau nei jų tiesioginiai vadovai. Pavyzdžiui visos divizijos vadas, be bazės vadovo specialaus leidimo negalėdavo patekti į galvučių saugyklas.

Be galvutes aptarnaujančio personalo bazės funkcionavimui  buvo reikalinga daugybė kitų specialistų: ryšininkai, sanitarijos specialistai, maisto ir kito aprūpinimo personalas, dozimetristai. Didžiausias buvo bazės apsaugos padalinys. Jis sudarė maždaug pusę viso bazės personalo.

 

Komentarai

 1. Donatas parašė:

  Lygiai tokia pati karinė branduolinių galvučių surinkimo bazė yra prie Kėdainių Kareliškės miške.

 2. Mantas parašė:

  O tai kaip jūs nors ten ir signalizacija yra, įėjot į tą didžiają saugyklą?

  • Šarūnas parašė:

   Į kitą nuėjom, kurioje nebuvo signalizacijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *