Naikintuvų divizijos komandinis punktas. Baltarusija.

Naikintuvų divizijos komandinis punktas. Baltarusija.

Apie slapto bunkerio, netoli Ščiučino,  egzistavimą dar ir šiandien žino tik nedidelė dalis miesto gyventojų. Gerai užmaskuota, nedidelė kalvelė krūmingoje ir kalnuotoje apylinkėje  neišsiskyrė iš aplinkos.

 

Tai – buvęs vakarų karinės apygardos 95-osios naikintuvų oro divizijos komandinis punktas.  Tai – dviejų aukštų bunkeris. Jis tarnybai buvo perduotas 1977 metais.  Po Sovietų Sąjungos griūties, dar apie 10 metų, jį eksploatavo Baltarusijos kariuomenė. Vėliau jis buvo perduotas rajono centro administracijai.

 

Tai buvo itin slaptas karinis objektas. Jis turėjo būti naudojamas branduolinio karo atveju.  Arkinės konstrukcijos statinys, iš  viršaus apsaugotas tik žemių sluoksniu, tiesioginio bombos pataikymo nebūtų atlaikęs, tačiau viduje buvo visa autonominiam išgyvenimui reikalinga įranga. Buvo oro filtravimo sistemos, suspaustos deguonies atsargos, vandens gręžinys, dyzeliniai generatoriai. Visi tokios paskirties statiniai buvo planuojami, kad juose personalas galėtų išgyventi mėnesį.  Komunistų paskaičiavimu, tiek laiko būtų reikėję nugalėti kapitalistus.

 

Dviejų aukštų bunkeryje yra apie 50 kabinetų. Tiksliau, karinių postų. Taikos metu jame tarnavo apie 10 žmonių, o pavojaus atveju čia turėjo persikelti visa vakarų karinės apygardos 95-osios naikintuvų oro divizijos vadovybė.

 

Visa informacija suplaukdavo į pagrindinę patalpą – štabo salę. Čia numatytos darbo vietos vadui ir jo pavaduotojui.

 

Visoje Sovietų Sąjungoje buvo 5 tokie štabai.  Susidaro vaizdas, kad Ščiučinsko bunkerį paliko skubotai. Išsivežė tik slaptą įrangą, o dokumentus paliko. Mėtosi ne tik instrukcijos, žurnalai, bet ant sienų galima rasti ir slaptos informacijos. Pavyzdžiui, kitų bazių kodinius pavadinimus, šaukinius, jų aprašymus.

 

2012 metais buvo bandytą šį objektą parduoti. Viena iš sąlygų buvo jame padaryti šaltojo karo muziejų, tačiau pirkėjų taip ir neatsirado. Objektas vis dar saugomas su viltimi ateityje rasti jam pritaikymą arba pirkėją.

Komentarai

  1. Tomas parašė:

    Sveiki. Šarūnai, jau senokai žiūrėdamas Jūsų laidas galvoju, kas per muzika skamba laidos metu kaip fonas? Atlikėjas, pavadinimas? Pvz.: 2:45 – 3:38; 6:15 – 6:38; 7:12 – 9:50; 11:22 – 11:35; 13:50 – 14:10; 17:12 – 19:10.

    • Šarūnas parašė:

      Labas, muzikos yra pirktos iš bibliotekų. Pavadinimai yra tik skaičių kombinacijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *