Kiaulių pilis (Zamek Świny) – seniausia privati pilis Lenkijoje

Kiaulių pilis (Zamek Świny) (vok. Schweinhausburg) Kos Maso kronikose pirmą kartą paminėta 1108 metais. Šiuo metu yra seniausia privati pilis visoje Lenkijoje.

Pavadinimas kilo nuo savininkų pavardės. 1248 ją valdė Piotr ze Swin, vėliau buvo perduota Swinkovų giminei ( vok. von Schweinichen). Kelis šimtus metų ją valdė šios giminės atstovai. Tai buvo vienas pirmųjų tokios rūšies įtvirtinimų šiame regione. Pilis davė impulsą šio regiono plėtrai. Iki XVII amžiaus pilis klestėjo, kol buvo apleista. Galutinį tašką pilies istorijoje padėjo 1876 metais įvykęs gaisras, kuris sunaikino visas medines detales. Liko tik mūrinės sienos.

Šią pilį aptikau visiškai atsitiktinai keliaudamas Lenkijoje, kuomet nuostabioji navigacijos sistema vietoje magistralinių nukreipė į Dievo užmirštus Lenkijos pakraščius. Kiaulių pilis (Zamek Świny) pastatyta ant kalno, todėl matoma gerokai iš toliau nei pasiekus Świny miestelį. Viskas yra tokiame užkampyje, kad niekas net nepasivargino įrengti nuorodų kaip privažiuoti arčiau. Pavykus atrasti privažiavimą atsivėrė įspūdingas vaizdas. Iš tiesų dauguma tokių pilių yra visiškai sugriuvę arba paverstos muziejais. Šios pilies, gal 1 metro ar dar storesnės išorinės sienos puikiai išsilaikę. Vandalų nenuniokoti vidiniai dekorai. Išlikę dailios akmeninės durų ir langų apdailos.

Nors pagrindiniai vartai buvo užrakinti ar užkalti, bet į vidų nesunkiai galima patekti per vieną iš bokšto langų. Mūrinės ir akmeninės pilies patalpos puikiai išsilaikę. Radau įėjimą į rūsį. Nustebino, kad rūsyje visiškai nebuvo jaučiama drėgmė. Tai, ką ten aptikau, mane labai nustebino ir pradžiugino. Po vienu iš dviejų pilies bokštų, rūsyje, įrengtas nedidelis kalėjimas. Taigi šio kalėjimo durys išlikę originalios. Medinės, šiek tiek aptrūnijusios, metaliniais rėmais sutvirtintos durys su langeliu. Galbūt galima būtų kelti klausimą ar jos tikrai autentiškos? Visoje pilyje kelis šimtus metų niekas nebuvo rankos pridėjęs, išskyrus metalines grotas ant langų ir durų. Visa kita išlikę, nuo paskutinio gaisro 1876 metais. Todėl manau, kad šių durų irgi niekas neatnešė ir neįstatė viename iš požemių.

Informacijos šaltiniai:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_%C5%9Awiny

http://www.umwd.dolnyslask.pl/turystyka/dla-turysty/palace-zamki-i-dziedzictwo-kultury/zamek-swiny/

 

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *